Güzel Konuşma Kuralları

text.gif Güzel Konuşma Kuralları
1. Dinleyiniz. Doğru ve güzel konuşmanın ilk şartı dinlemesini bilmektir. Siz dinlemesini bilirseniz, bu alışkanlığın sirayeti yoluyla herkes dinlemesini bilir ve siz de dinlenen bir konuşma yapabilirsiniz. Dinlenmeyen, gürültülü, ilgisiz bir yerde güzel konuşma da yapılamaz, orada konuşmanın da tadı olmaz.

2. Doğru ve güzel konuşmanın ikinci şartı, onun sağlam ve sistemli bir fikre dayanmasıdır. Konuşarak düşünme yerine, düşünerek konuşma esas olmalıdır. Boş konuşulmamalıdır.

3. Konuşmanın hazırlıklı bir sunuş konuşması olması durumunda hazırlığın usulüne göre yapılması ve konuşmanın planlanması şarttır.

4. Konuşma ne bıktıracak kadar ağır, ne de makineli tüfek gibi süratli olmalıdır.

5. Konuşma ile nefes alıp verme ahenkli olmalı, nefessiz ve nefes nefese konuşulmamalı, nefeslenme sesi hissedilmemelidir.

6. İnsanın kişiliğini yansıtan sesin konuşmada önemli bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Zira ses dalgınlık, korkaklık, aptallık, mahcupluk, kibirlilik, tatsızlık, bünyece zayıflık vb. birçok özellikleri ortaya koyar. Kaba, pürüzlü, sert, haşin, hım hım, genizden gelen, ince sesler dinleyenler üzerinde iyi bir etki bırakmaz.

7. Konuşmada ses tonu sözün, fikrin ve duygunun mahiyetine uygun bir tarzda ayarlanmalıdır. Sesin duyguları yansıtmaya, heyecanları duyurmaya, her anlamı ifadeye elverişli olması ve yerine göre tonunu değiştirmesi de konuşanın başarısı için önemli bir etkendir.

8. Konuşmada mümkün olduğu kadar zengin bir kelime kadrosu kullanılmalı, sınırlı bir dilden, tekrarlanan belli kelimelerden kaçınmalıdır.

9. Konuşmada kelimeleri doğru söylemeye özen gösterilmelidir. Telaffuzun şive ve ağız özellikleri taşımamasına çalışılmalı, edebi dil, kültür dili ile konuşmaya gayret edilmelidir.

10. Konuşma veciz denecek şekilde ölçülü olmalı, mana ve fikir ile söz arasında seçkin bir uyum olmalı, söz fikri tam ihata ve ifade etmeli, fikir sözü tam doldurmalı, ondan taşmamalıdır. Söz konuya ve mekâna, duruma uygun düşmelidir.

11. Konuşmada söz açık ve seçik olmalı, anlaşılır ve tatminkâr bir vasıf taşımalıdır.

12. Konuşmada cümleler düzgün olmalı, cümle yanlışı yapılmamalı, uzun cümlelere tam hakimiyet yoksa mümkün olduğu kadar kısa cümle tercih edilmelidir.

13. Konuşmada doğrunun yanında güzel de ihmal edilmemelidir. Bunun için sanatkârane bir dil ve ifade kullanılmalı; benzetmeler, mecazlar, başka anlama gelecek kelimeler, imalar, tezatlar, tekrarlar, parlak anlamlar, abartmalar, kişileştirmeler, çift anlamlı ve benzer kelimeler, paralellikler, ünlemler, hitaplar, örnekler, fıkralar gibi çeşitli söz ve anlam ustalıklarına yerli yerinde müracaat olunmalıdır.

14. Konuşmada inandırıcı olmaya dikkat edilmeli, bunun için konuştuğuna önce kendisinin inandığını ispat eden bir üslup ve tavır ortaya konmalıdır.

15. Konuşmada mimik ve jestlerden; sözün ve fikrin âhengine uygun bir şekilde ve ölçülü olarak, şuurla istifade etmelidir. Ses kadar, vücudun da canlı olması, bezgin, isteksiz tavırlar takınmak, hatta yerine göre anlamı bakışlarımızla da ifade etmek dinleyenlerin ilgisini çeker.

16. Konuşmada tek bir noktaya değil, dinleyenlerin hepsine ve her tarafa bakacak şekilde ölçülü ve kavrayıcı bir hitap tarzı seçilmelidir.

17. Konuşma ne doyurmayan bir kısalıkta ne de sabır taşıracak bir uzunlukta olmalıdır.

18. Konuşmada dinleyenlerin nabzı tutulmalı, konuşmanın dozu dinleyenlerin tepkilerine göre ayarlanmalıdır.

Dinleyiciler, âdeta bitir de gidelim diyen yalvaran gözlerle size bakmaya başlamışlarsa sözü fazla uzatmadan konuşmayı toparlamakta fayda vardır. Dinleyenlerin bakışlarından yapılan bu konuşmadan haz aldıkları seziliyorsa konuşma aynı canlılıkta örneklerle biraz daha genişletilebilir.

Güzel konuşma kurallarını kısaca özetlemek istersek:
1. Dinleyiniz.

2. Az konuşunuz. Şu nükte düşündürücüdür:

Bir bilgeye sormuşlar:
- Bir insanın zekâsını nereden anlarsınız?
- Konuşmasından.
- Ya hiç konuşmazsa?
- O kadar akıllı insan yoktur ki.

3. Çok az şaka yapınız.

4. Zarif iltifatlarda bulununuz.

5. Dedikodu yapmayınız.

6. Övünmeyiniz.

7. Muhatabınıza önem veriniz.

8. Kaba ve argo sözlere yer vermeyiniz.

9. Söyleyişe dikkat ediniz.

10. Konuşmanızı yerine, kişisine ve zamanına göre yapınız.

11. İçtenlikten uzaklaşmayınız.

12. Kendinize güveniniz. Rahat olunuz.

13. Sözü gereksiz yere uzatmayınız.

14. Ses, konu ve anlam uyumuna dikkat ediniz.
       

tags Güzel Konuşma Kuralları rehberlik yazıları düşünerek konuşma iyi bir konuşmacının özellikleri uzman yazıları düzgün konuşmak
   Ekleyen :Yönetici
rehberlik
BENZER REHBERLİK YAZILARI:
 1 - Serbest Zamanları Değerlendirme
 2 - Başlıca Anne Ve Baba Tutumları Üzerine Bir Yazı…
 3 - Ders çalışma ortamı nasıl olmalıdır?
 4 - Gençlik Çağında Cinsel Gelişme
 5 - Çocukların Düzenli Yatma Saatinin Ayarlanması
ekle REHBERLİK YAZISI EKLEMEK İSTERSENİZ TIKLAYIN

İÇERİK HAKKINDA YORUM YAZ:

YAZILAN YORUMLAR (23 yorum yazılmış):
şaziye nas :çok verişli ve ilgili bir site yapanın eline saglık
teoman :abi saolasın son daka göllü
İREM BEŞEREN :ÖDEVİME YARDIMCI OLDĞUUNUUZ İÇİN TEŞŞEKÜR EDERİM İİİBİR SİTE ÇÜNKÜ :f70:
zeyneep :iyi bence ödevimi iyi yapabildim saolun
Eren :Ödevime yaradınız içiçin saolun
Mehmet :çok iyi bir site :) :D
0000000000000 :çok güzel site
tuğba :ödevime yardımcı oldunuz.çok teşekkür ederim.
Emre Marley :Saol Kardesm Ödev İçin Yararlı Oldu Cooook Saol
Ali :Ödevimi yardımcı olduğunuz için taşekkürler
kebabçı hasan usta :ödevime yardım ettiğiniz için sağolun
nesri :guzel sozler uygulayacagim
nazime :gerçekten günümüzdeki bazı insanların bilmesi gereken ve hayata geçirmesi gereken birşey teşekkürler böyle bir konuya degindiginiz için.
HAKAN KURT :konuşmam hiç iyi değil bazen evdekiler bana sen çok gereksiz konuşuyosun diyolar bu benim hoşuma gitmiyor ama bundan sonra daha iyi dinleyip daha iyi konuşucam sağolun çok teşekkür ederim
gamza :ççççççççççççooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkk güzel
nisa :çoooook güzelll
ergun :çok güzel bir site ....
elif karabudak :tek kelimeyle harika
eylül GÜNEY :Bence çok güzel hem ödevimede yardımcı oldu.
şaziye kılıç :çok harika, güzel, anlamlı ve hoş bir yazı
Arabalı Oyunlar
Reklamlar